NAMASZCZENIE

"Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone”

(Jk 5,14-15 )

Sakrament Namaszczenia jest to sakrament umocnienia i uzdrowienia człowieka chorego w jego ludzkim cierpieniu oraz godnym przejściu do wieczności, jest on potrzebny nie tylko chorym, ale również ich bliskim we wspólnym przeżywaniu prawdy. Udziela się go poprzez namaszczenie olejem chorego, czoła i rąk. W praktyce osoba chora przyjmuje namaszczenia raz w roku. W przypadku nagłej i nie spodziewanej śmierci, można udzielić tego sakramentu do 2 godzin po śmierci. Należy jednak pamiętać, że jest to sakrament do żywych a nie zmarłych. Błąd polega na traktowaniu tego sakramentu jako "kresu życia człowieka" i odwlekaniu z jego przyjęciem aż do agonii. Jeśli wierzymy w skutki, jakie ten sakrament ze sobą niesie, to powinien on być udzielony znacznie wcześniej.

Warto pamiętać o kilku zasadach godnego podjęcia takiego rodzaju wizyty duszpasterskiej. W pokoju, gdzie leży chory, należy przygotować stół przykryty białym obrusem, na którym kapłan będzie mógł położyć bursę z Komunią świętą. Na stole powinien znajdować się także krzyż, zapalone dwie świece oraz talerzyk z wodą święconą. Jeżeli osoba starsza czy chora ma kłopoty z przełykaniem, można przygotować wcześniej szklankę z czystą, przegotowaną wodą, można ją podać do popicia po Komunii świętej. Jeżeli osoba chora chce skorzystać ze Sakramentu Pokuty należy pozostawić ją sam na sam z księdzem. Natomiast w obrzędzie Komunii świętej czy Namaszczenia Chorych powinni brać udział wszyscy domownicy. W sytuacji przyjmowania Namaszczenia Chorych na stole powinien być przygotowany na talerzyku kawałek waty, by kapłan mógł w tę watę wytrzeć palce z oleju świętego. Po obrzędzie Namaszczenia Chorych watę należy bezzwłocznie spalić. Po wyjściu księdza wskazane jest pozostanie przy łóżku chorego chociaż na chwilę modlitwy dziękczynnej. Warto również wiedzieć, iż chorych nie obowiązuje post Eucharystyczny.

W naszej parafii w każdą pierwszą sobotę miesiąca jest objazd chorych z Komunią Świętą oraz możliwością przyjęcia Sakramentu Namaszczenia olejem chorych. Obecnie na stałej liście znajduje się 14 osób oraz kilka osób dochodzi na Święta.