EUCHARYSTIA

Eucharystia, jak uczył nas Jan Paweł II znajduje się w centrum wiary i życia kościoła.

Historycznie nawiązuje do ostatniej wieczerzy, gdzie Pan Jezus przemienił chleb w swoje ciało i wino w swoją krew, ustanawiając także Sakrament Kapłaństwa w słowach „…to czyńcie na moją pamiątkę.”

Podział liturgiczny Mszy świętej składa się z czterech części:

• obrzędy wstępne
  • liturgia słowa bożego
  • liturgia eucharystyczna
  • obrzędy zakończenia

Obowiązkiem każdego katolika, zgodnie z trzecim przykazaniem jest uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii. Opuszczenie niedzielnej Mszy świętej z własnej winy jest grzechem ciężkim, który wymaga Spowiedzi świętej i rozgrzeszenia aby będąc w stanie łaski uświęcającej przyjąć Komunię świętą.

Dla osób, które z różnych powodów nie mogły brać udziału w niedzielnej Mszy świętej w naszej parafii jest możliwość uczestnictwa w sobotniej, wieczornej Eucharystii.

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego. ( KPK 1248 )

Osoby chore nie mają grzechu jeśli opuszczą niedzielną Eucharystię, one mogą przeżyć i łączyć się w sposób duchowy za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Warto też pamiętać, że pełne uczestnictwo w Najświętszej ofierze to przyjęcie Ciała Chrystusa.

Jeśli katolik wierzący i praktykujący będąc w stanie łaski uświęcającej, uczestniczy we Mszy świętej to może przyjąć Komunię świętą dwa razy w ciągu jednego dnia.

Jeśli nie ma się grzechu ciężkiego, który nie wymaga Spowiedzi świętej to można przyjąć Ciało Chrystusa poprzez wzbudzony żal za grzechy lekkie, który odbywa się zawsze na początku każdej Eucharystii.

Dokumenty potrzebne do I Komunii Świętej

• Dane osobowe dziecka

• Ad sacra - odpis chrztu świętego z parafii gdzie był chrzest

• Obecność na katechezie szkolnej